Tančírna I Bachata Night | Facebook

Tančírna I Bachata Night | Facebook cover image
Event verified

Tickets

Don’t have an account? Get started

or...

Loading...


Date

From to

Time

From to

City and country

Prague, Czech Republic

Location

Manifesto And\u011bl

Event type

Party

Dance & Music types

Salsa
Bachata

💃 Připravte se rozhýbat své boky a naučit se nové taneční kroky na Bachata Night v Manifestu Anděl!

🤩 Přidejte se k nám a užijte si noc plnou latinskoamerických rytmů, skvělých DJs a zkušených tanečníků.

Bachata je populární latinskoamerický hudební žánr a taneční styl, který vznikl v Dominikánské republice. Pro tuto hudbu je typický výrazný kytarový riff, bubny bongo a smyslná, romantická melodie. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších párových tanců, který je určen pro zábavu a tancování na latino párty 🔥

Těšit se můžete na zkušenou dvojici Ilyas & Anastasia, kteří jsou profesionální tanečníci bachaty, s více než 15 lety zkušeností.

🍽️ Po lekci si můžete dopřát skvělou večeři, díky které načerpáte energii. Vybrat si můžete z mnoha restaurací představující celosvětové kuchyně a užít si osvěžující drinky na koktejlovém baru SOOT.

PROGRAM 18:00 I Lekce Bachaty pro začátečníky 18:30 I Lekce Bachaty pro mírně až středně pokročilé 19:00 I Bachata Party

🎶 Hudba: 90% Bachata, 10% Salsa / Kizomba 🎧 DJ Coreleone

🎟️ Vstupné: 150 Kč na osobu

Vstupné zahrnuje: • Taneční lekce Bachaty s profesionálními tanečníky • 1 sklenička prosecca • Rezervaci stolu s něčím malým na mlsání, karafa vody a obsluhou po celou dobu vaší rezervace

🎟️ JAK SI REZERVOVAT SVÉ MÍSTO? 👉 Navštivte náš web: www.manifestomarket.com/prague/andel/cs/rezervace 👉 Vyberte si den akce Bachata Night > část marketu Culture Zone > čas svého příchodu. 👉 V dalším kroku zaklikněte možnost Bachata Night. 👉 Vyplňte své kontaktní údaje a potvrďte svou rezervaci.

**V případě volné kapacity je možnost zakoupení vstupenek na místě i před začátkem akce.

Zažijte vášeň a energii bachaty jako nikdy předtím.

Těšíme se na vás! 🖤


English:

💃 Get ready to move your hips and feel the rhythm of the Bachata Night at Manifesto Anděl!

🤩 Get ready to dance the night away! Join us for a night full of Latin beats, great Bachata DJs and experienced dancers.

Bachata is a popular Latin American music genre and dance style that originated in the Dominican Republic. The music typically features a distinctive guitar riff, bongo drums, and a sensual, romantic melody. Bachata is a social dance that is popular at Latino parties all over the world.

You can look forward to the experienced duo Ilyas & Anastasia, who are professional bachata dancers with more than 15 years of experience.

🍽️ After the dance lessons you can enjoy a great dinner to recharge your energy. You can choose from various restaurants offering international cuisines and don't miss the SOOT cocktail bar, where experienced bartenders will take care of refreshing cocktails.

PROGRAM 18:00 I Bachata Openclass for new beginners 18:30 I Bachata Openclass for Intermediate dancers 19:00 I Bachata Party

🎶 Music: 90% Bachata, 10% Salsa / Kizomba 🎧 DJ Coreleone

🎟️ Entrance fee: 150 CZK per person

Entry fee includes: • Participation in the Bachata dance lesson with professional bachata dancers • A glass of prosecco per person • A table reservation with a small snack, a jug of water, and table service for your drink orders

🎟️ HOW TO MAKE A RESERVATION? 👉 Visit our website: www.manifestomarket.com/prague/andel/en/reservations 👉 Choose the day of the Bachata Night > select the Culture Zone area > and the time of your arrival. 👉 In the next step, select that your reservation for the Bachata Night 👉 Fill out your contact details and confirm your reservation.

**In case of free capacity, it is possible to buy tickets on spot before the start of the event.

Get ready to experience the passion and energy of Bachata like never before!

We look forward to seeing you soon! 🖤

Social media

https://www.facebook.com/events/1295692037688022

Dansador

Create EventOur featuresInstagram

© 2023. All rights reserved